Daeil Aqua Co., Ltd. ---- Manufacturer of Industrial & HVAC Cooling Towers

Professional Engineeing Publication < HOME 

Professional Engineeing Publication

 

 

 

 


 

 

 

 

 

New Cold Water Temperature = Wet Bulb Temperature + New Approach

Fifth Step: Compute the cold water temperature with the result of iteration as follows;

New CWT = WBT + New Approach = 80 + 10.32 = 90.32oF
New HWT = CWT + Range = 90.32 + 12 = 102.32oF

Through this example, it was proven that the cold water temperature at the slope of - 0.7 is slightly lower than - 0.13.

Example 4-3. The example number 18 was based on the assumption that the heat load is constant for the increase of water flow rate. Estimate the cold & hot water temperature under the assumption that the cooling range is constant for the increase of water flow rate to 20,000 from 16,000 GPM.

(Solution)
Range, R1 = R2 = HWT - CWT = tw2 - tw1 = 104 - 89 = 15oF
Water Flow Rate in Pound, L1 = Water Flow Rate x (500 / 60) = 16,000 x (500 / 60) = 133,333.3 lb/min
Heat Load, D1 = L1 x R1 = 133,333.3 x 15 = 2,000,000 BTU/min
Air Mass Flow Rate, G1 = G2 = 80,848 lb/min
Liquid to Gas Ratio, L/G1 = L1 / G1 = 133,333.3 / 80,848 = 1.6492
Water Flow Rate in Pound, L2 = Water Flow Rate x (500 / 60) = 20,000 x (500 / 60) = 166,666.7 lb/min
Heat Load, D2 = L2 x R2 = 166,666.7 x 15 = 2,500,000 BTU/min
Liquid to Gas Ratio, L/G2 = L2 / G2 = 166,666.7 / 80,848 = 2.0615

The value of NTU at the design conditions is same as a value calculated in the example 4-1. The value of "C" of tower characteristic for the design conditions same as the example 4-1. The new tower characteristic for the increased water flow is also same as the example 4-1. Iterate until the value of new characteristic is equal to the new NTU varying the value of approach.

New Cold Water Temperature = Wet Bulb Temperature + New Approach

Fifth Step: Compute the cold water temperature with the result of iteration as follows;

New CWT = WBT + New Approach = 80 + 12.01 = 92.01oF
New HWT = CWT + Range = 92.01 + 15 = 107.01oF

Example 4-4. Assume again the conditions of example 4-1 and determine the cold and hot water temperature when the heat load is added to increase the cooling range from 15 to 20oF, assuming no change in the water circulation rate or in entering air mass flow rate or wet bulb temperature.

(Solution)
Range, R1 = HWT - CWT = tw2 - tw1 = 104 - 89 = 15oF
Water Flow Rate in Pound, L1 = L2 = Water Flow Rate x (500 / 60) = 16,000 x (500 / 60) = 133,333.3 lb/min
Air Mass Flow Rate, G1 = G2 = 80,848 lb/min
Liquid to Gas Ratio, L/G1 = L1 / G1 = L/G2 = 133,333.3 / 80,848 = 1.6492
Range, R2 = 20oF
The value of NTU, and "C" at the design conditions is same as a value calculated in the example 4-1. Also, the new tower characteristic for even a increased cooling range is same as the example 4-1. Iterate until the value of new characteristic is equal to the new NTU varying the value of approach. (New Cold Water Temperature = Wet Bulb Temperature + New Approach)

Fifth Step: Compute the cold water temperature with the result of iteration as follows;

New CWT = WBT + New Approach = 80 + 10.65 = 90.65oF
New HWT = CWT + Range = 90.65 + 20 = 110.65oF

Example 4-5. Assume the existing mechanical-draft cooling tower is operating at the initial conditions of example 4-1. Determine the cold & hot water temperature if the air mass flow rate is reduced to 53,900 lb/min by the adjustment of the fan pitch angle and/or fan speed.

 To be continued. Please press the next button....